Kevadine puuhoolduskalender - Rae Arborist

Kevadine puuhoolduskalender

Kevadel kui lumi on sulanud ja temperatuur tõuseb on aeg alustada aias puuhoolduse töödega. Puud on ärkamast talvisest puhkeperioodist ning toome välja tegevused läbi kevade, mida peaksite tegema, et puud suveks hooldatud saada.

 

VARAKEVAD (MÄRTS-APRILL)

Kontrollige talvekahjustuste või haiguste märke ja otsige katkiseid, ohtlikke või surnud oksi. Kontrollige oma puid pärast talvetormi. Kui maapinnal on oodatust rohkem prahti, võib puu tervis olla halb. Otsige suuri puuduva koorega laike. Murettekitavad võivad olla ka lõhed või praod tüvel. Lõigata tuleks surnud või haiged oksad enne kasvuperioodi algust.

 

Juhul kui tuvastate väiksemad vigastused, siis nende pärast üldiselt muretsema ei pea. Enamikku oksahaavu saab hoolduslõikusega hõlpsasti parandada. Näiteks väikeste või pisemate kahjustustega puu saab päästetud kahjustatud osa lõikamisega.

 

Suuremate puude puhul on kindlasti mõistlik pöörduda arboristi poole. Tõsise puukoore või tüvekahjustusega puu võib vajada eemaldamist. Sama kehtib ka puude kohta, millel on oluline juurkahjustus. Vigastatud juured võivad nõrgendada puude püsimist maas, mis nõuab spetsialisti poolt üle vaatamist.  

Seega, väiksemate tormikahjustuste parandamiseks võib oksa- või puukoorekahjustuste eemaldamiseks piisata kergest lõikusest. Tähtis on vaid lõigata korrektselt ning teha lõiked oksakrae pealt. Kui te pole kindel, pöörduge nende raskemate tööde jaoks professionaali poole ning küsige nõu.

Varakevad on ka sobilik aeg puu hoolduslõikuseks, mis on hea kasvu kiirendamiseks ja soodustamiseks või aeglustamiseks ja pidurdamiseks. Lisaks suurendab hooldulõikus päikesevalgust võras, mis omakorda soodustab kasvu.

Varakevad on parim aeg ka puude ja põõsaste taaselustamiseks, kujundamiseks või ümberkujundamiseks kui need on hooletusse jäetud. 

APRILL-MAI ALGUS

Puhastage maapinnale langenud lehed, oksad ja jäätmed. Aprill – mai on hea aeg ka puude istutamiseks. Varasem istutamine
annab puudele võimalikult pika kasvuperioodi enne nende esimest talve. Varasem istutamine võimaldada juurtel kasvada ja juurduda niiskes kevadmullas. Lisaks aitab vältida suvist kuumust ja minimeerida võimalikke kahjusid. Tasub mõelda ka
puu väetamisele toitainetega, mida nad vajavad pärast talviseid äärmuslike temperatuuride talumist. Väetamine täiendab toitaineid mullas ja soodustab juurestiku arengut.  

MAI - JUUNI

Käes on kuumad ilmad ning tuleks värskendada puud ümbritsev multšikiht. Multš aitab isoleerida pinnase ja rajada puhvertsooni kuumade temperatuuride vastu. Multšikiht hoiab ka vett ja niiskust maapinnas ning seeläbi püsivad ka juured niiskena. Lisab aitab multš blokeerida umbrohu kasvu. Multsikiht peaks olema 5-7 cm paks ning ei tohi olla vastu puutuve. Enne multši lisamist võib pinnasele raputada ka värsket komposti (selle olemasolul) ning kompostile peale panna uus multšikiht. 

 

ARBORISTI TEENUSED

Kui vajate kogenud arboristi, kes aitaks teil oma puid suveks valmis seada, võtke ühendust Rae Arborist OÜ-ga. Pakume puude hindamis-, pügamis- ja istutusteenust. Pakume teenust Tallinnas ja üle Harjumaa.