Kuidas istutada viljapuid? - Rae Arborist

Kuidas istutada viljapuid?

Viljapuude istutamine algab tegelikult puukoolis istiku valimisest. Enamasti müüakse istikuid konteinerites ehk potitaimena. Istikute kasvatamiseks mõeldud konteinerid võivad olla valmistatud näiteks plastikust, paberist, biolagunevast kartongist jm materjalist.

Kvaliteetne istik peab olema kasvatusnõus hästi juurdunud ning tal ei tohi olla kägistus- ega keerdjuuri.
Konteinertaimi võib istutada mistahes ajal, kui maa on sula. Mistahes materjalist (sh biolagunevast) konteiner eemaldatakse istutamise käigus. Võimalikud keerdjuured tuleb püüda sirgeks venitada ning sellisena istutusaugus fikseerida.

Kvaliteetse konteineristiku tunnuseks on:

Konteineristiku eelised:

Konteineristiku eelised:

Kõik keerd- ja kägistusjuured tuleb lahti harutada või ära lõigata ning ühtlaselt istutusaugus laiali laotada. Konteineris mõõdukalt keerdunud peenjuurtega mullapalli saab korrigeerida, lõigates pärast taime ettevaatlikku nõust eemaldamist nelja 3 cm sügavuse lõikega läbi juurepalli küljed ja põhja.

Istutusauk

Augu sügavus peab olema võrdne juurepalli kõrgusega ja läbimõõt peab olema vähemalt 2 korda juurepalli läbimõõdust suurem.
Enne istiku paigutamist istutusauku tasub puu külgedele valmis lüüa tugipostid, mille külge puu hiljem toestatakse. Kaval on tugiteibad panna põhja ja lõuna suunale, sedasi varjab see varakevade tüve keskpäevaste päikesekiirte eest. Tekkinudvari ei lase kudedel liigselt soojeneda, millele järgnev öine tugev temperatuurilangus põhjustab puu koorel talvekahjustusi.

Istutusauku istiku asetamine

Kõik keerd- ja kägistusjuured tuleb lahti harutada või ära lõigata ning ühtlaselt istutusaugus laiali laotada. Konteineris mõõdukalt keerdunud peenjuurtega mullapalli saab korrigeerida, lõigates pärast taime ettevaatlikku nõust eemaldamist nelja 3 cm sügavuse lõikega läbi juurepalli küljed ja põhja.

Istutamisel väga oluline asepekt on, et JUUREKAEL PEAB JÄÄMA MAAPINNAGA TASA VÕI SELLEST 1-2
CM KÕRGEMALE. Õige kõrguse kontrollimiseks pane tugikepp augu äärele – nii näed paremini, kui sügaval istik asub.

Mulla tagasipanekul tuleb kasutada toitaineterikast mulda, segatuna komposti või sõnnikuga. Sellega ei tohi ka liialdada, muidu tekib taimel lillepoti efekt, kus tal on piisavalt toitaineid ning ei aja juuri kaugemale.
Mulda kinni tampides ei tohi liiale minna, muidu ei pääse hapnik juurteni. Piisab kui asutada keharaskusega peale.

PEALE ISTUTUST

Kasuta sidumislinti ja seo puutüvi toestuspostide külge. Lint seo 1/3 või ½ kõrgusele tüve puu pikkusest. Liigselt fikseerida ei ole hea mõte, kuna kui puu tuulega liigub, saadab see signaali juurtele, et vaja on sügavamale ja tugevamalt juurduda.
Soovituslik on ka multšida, kuna see kaitseb juurestiku kuivamise ja temperatuurikõikumiste eest. Lisaks vähendab ka umbrohtumist. Multš parandab lagunedes ka mulda ning hoiab endas niiskust mida toob kastmisvesi või vihm. Multšitud ala ei ole vaja ka trimmerdada ja läbi selle välditakse trimmerdamisel tekkida võivat vigastusi tüvele.

Multšimise soovitused on järgmised:

Peale isutamist tuleb ümber puu rajada ka kastmisvall, mis ei lase kastmisveel kohe ära voolata. Sügisel
tuleks aga selline vall tasandada, kuna sinna seisma jääv ja jäätuv vesi kahjustab tüve.

Peale istutust tuleb esimesel nädalal puud kasta iga päev ja sellele järgneval nädalal ülepäeviti.
Istutamise aastal ära puud lõika, las puu juurdub 2 aastat ning siis võib alustada kujunduslõikusega.
Soovi korral saab ka meilt tellida puu istutamise teenust. Teostamine Tallinnas ja Harjumaal puude istutamist. Istutame väikeseid ja keskmise suurusega puid.