Puuvõra sidumine pikendab puu eluiga - Rae Arborist

Puuvõra sidumine pikendab puu eluiga

Topeltladvad ja nõrgad hargnemised ei ole põhjuseks, miks peaks puid likvideerima

Oskuslik puu hooldamine on kõrghaljastuse puhul väga oluline ning sellega tuleb regulaarselt tegeleda. Tavapäraseks hoolduse viisiks on murdunud ja mädade või kuivad okste eemaldamine. Hoolduse eesmärgiks on talitada puuga selliselt, et puu saaks edasi kasvada ning  teda ei peaks langetama.

Üheks hooldusviisiks on ka puude sidumine. Meil üsna vähe kasutatud hooldusliik, mis aasta-aastalt on üha populaarsemaks muutumas.

Mitmeharuliste puude puhul, mis on lõhede tõttu ümbritsevale ohtlikuks muutunud, saab puuharude laialivajumise peatada puusidemetega. Seega tegelikult nõrga kinnitusega harunemised ja topeltladvad ei ole põhjuseks, miks peaks puid likvideerima. Me saame seda olukorda parandada kasutadades spetsiaalset sidumist. 

Kette, koormarihmasid sidumiseks ei kasutata ning need ei ole ka puule sobilikud

 

Sidumishooldusel seotakse omavahel kokku V harud või moodustatakse võras kolmnurk või nelinurk spetsiaalsete sidumisköitega. Selline kinnitus aitab nõrgematel harudel või puul püsti seista ning hoiab ära selle murdumise ja päästab läbi selle ka puu elu. 

Sidumisköitega omavahel ühendatud harud toestavad puud ning kui hoolduslõikuse käigus puud kärbitakse, väheneb ka raskus ning puu eluiga tõuseb märgatavalt.

Kette, koormarihmasid ning muud sarnast sidumiseks ei kasutata ning need ei ole ka puule sobilikud kuna ilma korraliku koorekaitseta tekitavad koorele hõõrdumisjälgi ja vigastavad puud.

Meie kasutame sidumisel Cobra või Boa sidumissüsteeme, millel on ümber tüve kraed, mis takistavad höördumist vastu puu koort. Samuti on need süsteemid musta värvi ja võras peaaegu nähtamatud. 

Sõltuvalt puu seisukorrast on mõistlik paari aasta tagant sidemeid kontrollida

Sõltuvalt sellest, kas puus on juba tekkinud nähtavaid lõhesid või mitte, valitakse kas staatiline või dünaamiline sidumisviis.
Staatilisel sidumisel seotakse harud (või tüvi ja harud) omavahel jäigalt, vältimaks lõhede suurenemist. Dünaamilisel sidumisel säilitatakse puuvõra loomulik või peaaegu loomulik tuules liikumine piirini, millest edasi saaks alata lõhenemine.

Paigaldatud sidumiskaablid säilitavad oma omadused vähemasti 10ks aastaks, tootjapoolne garantii on isegi 12 aastat. Sidumissüsteemidele on lisatud indikaatorid, mis annavad märku kui süsteem vajab pingutamist või väljavahetamist. Lisaks on need varustatud ka paigaldusajaga. Sõltuvalt puu seisukorrast on mõistlik paari aasta tagant sidemeid kontrollida. Selleks ei pea alati ülesse ronima, vaid piisab ka altpoolt visuaalselt vaadeldes. Kui on märgata, et süsteem ei ole pinges nõuetekohaselt, saab seda üle pingutada. 

Pakume oma klientidele sidumistöödega pikaajalist hoolduspaketti, kus hinna sisse kuulub süsteemi üle kontrollimine järgmise 3-5 aasta jooksul.