Kuidas lõigata okaspuud - Rae Arborist

Kuidas lõigata okaspuud

Okaspuude lõikamine erineb tunduvalt lehtpuude ja põõsaste lõikusvajadusest. Okaspuudel puuduvad uinuvad pungad (v.a jugapuu) ning lisapungi nad ei moodusta, seega ei tohi suurt puud väga palju kärpida. Uinuvate pungade puudumise tõttu ei teki okaspuudel vanast puidust uusi kasve. Uus kasv tekib ainult roheliste okaste ja elusate pungadega puiduosast.

Seega kui ei ole väga head põhjust, siis ära okaspuid lõika!

Hea on teha lõikusi noortel taimedel, milledel on okastega osa võimalikult palju. Parem on lõigata noort elujõulist, mitte vana ja haiget taime. Ka noore puu lõikusel esmalt teha selgeks lõikuse eesmärk ja alles siis lõigata. Kui puu on juba laasunud, siis sellise vanema puiduosaga kohtadelt lõigates ei saa taastada ilusat rohelist taime. Alt laasunud kuusehekke ei saa enam tugeva tagasilõikuse abil üleni rohelisteks muuta.

Mida siis lõigata?

Vabalt kasvavaid okaspuid ja –põõsaid ei ole vaja palju lõigata, ära tuleb lõigata lume tõttu murtud ja valgusepuudusest kuivanud oksad ning kaksiklatv. Selleks, et vältida liiga tiheda istutuse tõttu tekkivaid võrakahjustusi, tuleks juba varakult teha taimedele niipalju ruumi, et võra saaks piisavalt valgust. Eriti oluline valgusnõudlike oksapuude puhul (nt torkav kuusk, männid).

Hoolduslõikus

Hoolduslõikuse eesmärk on peamiselt võra puhastamine. Eemaldatakse haiged (peamiselt seenhaigused) , murdunud, kuivanud, külmast või päikesest kahjustunud oksad, kaksiklatv ning hõõrduvad oksad. Puhastuslõikust võib teha kogu aasta vältel, kui selleks on tekkinud vajadus. Ei ole vajalik oodata kevadist või suvist soovitatavat lõikamisaega, et eemaldada mõni murdunud või haigusest nakatunud oks. Nagu ka teiste puuliikide puhul, tuleb ka okaspuutaimede lõikamisel järgida üldkehtivaid lõikamise reegleid:

Millal lõigata

Mändi (sh mägimändi) ja kuuske võib harvendada igal ajal, kärpida aga siis, kui uus aastakasv on veel pehme (männiokkad ei ole end veel laiali ajanud). Teisi okaspuid – kadakat, elupuud, jugapuud ja ebaküpressi kärbitakse varasuvel, siis katab uus kasv lõikekohad perioodi lõpuks.

Kõiki okaspuuhekke pügatakse kas varakevadel enne kasvu algust või augustis, pärast kasvu lõppu.  Võrast välja kasvanud pikad oksad tuleb ära lõigata talvel või varakevadel, see ergutab uute pungade arenemist kohe järgneval kasvuperioodil. Hilisema lõikuse korral (suvel) ei teki uusi pungi ja taime välimus kannatab.

Kui vajad abi lõikamisel, võta ühendust. Teostame puudele hoolduslõikust ning hekkide pügamist Tallinnas ja Harjumaal.